Dlaczego Pozyskiwanie Wody jest tak ważne do przetrwania?
Woda jest jednym z najważniejszych składników organizmu człowieka. Ciało ludzkie składa się w 70% w wody, a co za tym idzie brak jej uzupełniania może skutkować serią nieprzyjemnych dla nas skutków ubocznych i w ostateczności nawet śmiercią. Biorąc pod uwagę powyższe fakty – POZYSKIWANIE WODY – jest jedną z trzech głównych i najważniejszych potrzeb człowieka.
By przetrwać organizm potrzebuje niezbędnych składników do podtrzymania wszystkich podstawowych funkcji życiowych – pozyskiwanie wody jest jednym z nich. Do najważniejszych składników zalicza się – zgodnie z zasadą 333 -kolejno:
- powietrze – nie przetrwamy bez niego nawet 3 minut;
- woda – nie przetrwamy bez niej do 3 dni;
- pożywienie – nie przetrwamy bez niego powyżej 3 tygodni.
Oczywiście zasada ta jest mocno uogólniona i należałoby przy niej uwzględnić cały szereg również innych czynników takich jak: masa ciała, intensywność aktywności fizycznej, warunki terenowe oraz pogodowe, a nawet uwarunkowania genetyczne. Niemniej jednak kierując się złotym środkiem można śmiało się tą zasadą kierować.
objawy dehydratacji:
- 2% – pragnienie;
- 3–5% – zmęczenie, utrata sił, przegrzanie organizmu;
- 6–10% – senność, wycieńczenie, drętwienie;
- 10–15% – zaburzenia widzenia i postępowania, delirium;
- >15% – śmierć.
Sposoby pozyskania wody:
- Deszcz;
- Poranna Rosa;
- Śnieg / Lód;
- Z Gruntu;
- Odparowanie;
- Roślinność;
- Sok z brzozy;
- Strumienie, Rzeki, Oczka Wodne.

Pozyskiwanie wody – DESZCZÓWKA
Jest chyba najprostszym i najbardziej popularnym sposobem pozyskiwania wody, który w pierwszej chwili nasuwa się sam. Jeśli względnie czysta woda spada nam sama z góry, to dlaczego mieli byśmy jej nie wykorzystać. Trzeba jednakże zwrócić uwagę na jedną istotną kwestię.
Deszcz w pierwszych minutach swoich opadów, usuwa z powietrza masę zanieczyszczeń. Aby uniknąć kłopotów zdrowotnych i maksymalnie ograniczyć ryzyko należałoby odczekać kilka minut zanim zaczniemy gromadzić wodę w naszym naczyniu / pojemniku.
Drugą kwestią jest sposób zbierania tej wody. Pamiętajmy że pozyskiwanie wody z deszczówki powinno odbywać się z jak największej powierzchni. Im powierzchnia większa, tym wydajniej będziemy tą wodę pozyskiwać. Zaleca się użyć do tego celu nieprzemakalną płachtę, folię, worki bądź – jeśli nie jesteśmy przygotowani – ubrania, ręczniki lub każde inne chłonne materiały.
Jeśli używamy nieprzemakalnej płachty lub folii należy rozwinąć i umiejscowić ją w taki sposób, aby na jedna ze stron była pochylona i utworzyć na niej coś na kształt lejka. Możemy do tego celu użyć większego kamienia lub innego cięższego przedmiotu. Dzięki temu woda która spadnie na naszą płachtę, będzie pod wpływem grawitacji spływać dokładnie tam gdzie my chcemy. Oczywiście pod lejkiem umieszczamy naczynie do którego chcemy wodę zebrać.

Zalety:
- Łatwość pozyskania;
- Niewielki wysiłek;
- Względnie czysta woda.
Wady:
- Niekiedy długi okres oczekiwania na zmianę pogody;
- Potrzebny stosowny sprzęt;
- Jeśli nie posiadamy sprzętu – poświęcamy swoją odzież.
Pozyskiwanie wody – Poranna rosa
Pozyskanie wody z rosy nie jest najbardziej wydajnym jej źródłem. Niemniej jednak jeśli nie mammy zbyt dużego wyboru możemy stosować tą metodę jako alternatywne źródło lub uzupełniające do innej metody. Praktycznie wykonanie tego zabiegu polega na rozłożeniu materiał, ubrań lub ręczników (bawełna) na obszarze pokrytym roślinnością. W ten sposób woda parująca z roślin pod wpływem porannej gwałtownej zmiany temperatury, skroplona woda od razu wniknie w nasz materiał. Wodę uzyskujemy następnie poprzez wyżymanie (wyciskanie) z naszego materiału, już do przygotowanego naczynia.

Zalety:
- Niewielki wysiłek przy pozyskaniu;
- Praktycznie pewne źródło;
Wady:
- Długi okres oczekiwania;
- Niewielkie ilości uzyskanej wody;
Pozyskiwanie wody – Śnieg i Lód
Topienie śniegu lub lodu nie jest tak proste i łatwe jak się wydaję. Pamiętajmy że rozpuszczając śnieg lub lód w ustach, tracimy drogocenną energię własnego ciała, a co za tym idzie również i wodę. W tym wariancie bilans wody będzie ujemny tj. zużyjemy jej więcej niż zdołamy w ten sposób wypić.
Drugą sprawą na którą warto zwrócić uwagę jest fakt że śnieg podobnie jak deszcz wyciąga z powietrza wiele zanieczyszczeń. Zaraz po opadnięciu także narażony jest na zanieczyszczenia w postaci różnego rodzaju osadów. Najczystszy śnieg uzyskamy zatem dopiero po odgarnięciu wierzchniej (zanieczyszczonej) warstwy. Jeśli tylko możesz – unikaj także jedzenia żółtego śniegu!
Zaleca się rozpuszczanie śniegu i lodu w inny sposób na przykład przy pomocy ognia. Najlepiej jest to robić w garnku, kociołku lub hartowanym szkle. Jeśli natomiast takowego nie posiadamy, można do tego celu użyć również plastiku lub worka. Pamiętajmy że przy bezpośrednim kontakcie śniegu / lodu z naczyniem – nie osiągnie ono zbyt wielkiej temperatury co najmniej aż do całkowitego jego roztopienia. Z powodzeniem można również umieścić śnieg w ubraniu / materiale i umieścić gdzieś tuż obok ogniska.
W przypadku kiedy nie możemy użyć ognia dobrym sposobem będzie umieszczenie śniegu lub lodu w ciemnym naczyniu i pozostawienie na słońcu.

Zalety:
- Szybkie i duże źródło;
- Względnie czysta woda;
- Łatwość pozyskania.
Wady:
- Tylko w warunkach zimowych;
- Potrzebne zewnętrzne źródło ciepła;
Pozyskiwanie wody z gruntu
W terenie z widocznym zawilgoceniem gleby pozyskanie wody możemy za pomocą mini studni. Rozwiązanie to sprawdza się także w pobliżu zbiornika z bardzo zanieczyszczoną wodą. Kopiąc studnię możemy być pewni że woda została już względnie przefiltrowana. Studnię kopiemy w odległości około 15-20 m od zanieczyszczonego zbiornika lub w przypadku jego braku – w najbardziej zwilżonym rejonie w ziemi. Studnia powinna być wykopana na głębokość co najmniej 40-60 cm aczkolwiek zależna jest od głębokości zawilgocenia gleby. Po całej operacji woda stopniowo będzie się zbierała na dnie zagłębienia.
Istotnymi parametrami są:
- zagłębienie głębsze o około 30 cm od poziomu wilgotnej gleby;
- “studnia” znajdowała się w odległości nie mniejszej niż 15 m od zanieczyszczonego zbiornika;
- kilkakrotnie wylać zebraną wodę na dnie studni zanim zaczniemy z niej korzystać. Dzięki temu kolejna spływająca woda będzie coraz czystsza.
Zalety:
- Duża dostępność w terenie lesistym oraz bagiennym;
- Stosunkowa łatwość pozyskania;
- Stosunkowo duża ilość wody w krótkim czasie.
Wady:
- Zanieczyszczona woda;
- Konieczność późniejszego kilkukrotnego filtrowania;
- Ziemny posmak nawet po przegotowaniu.
Pozyskiwanie wody – ODPAROWANIE GLEBY / WODY MORSKIEJ
Skutecznym sposobem oczyszczania jest odparowywanie wody i skraplanie jej na nieprzepuszczalnej folii lub płachcie.
W celu pozyskiwania wody należy wykopać spory dołek w kształcie lejka o średnicy około 1 m i głębokości około 60 cm. Na dnie dołka stawiamy naczynie, do którego chcemy pozyskać wodę. Dołek przykrywamy folią i uszczelniamy brzegi ziemią i kamieniami. Na środku folii, bezpośrednio nad naczyniem kładziemy niewielki kamień, dzięki czemu folia przekształci nam się tworząc rodzaj odwróconego lejka, którego dno będzie się znajdować bezpośrednio nad naczyniem (najlepiej około 30-40 cm pod linią gruntu).
Parująca z ziemi woda skrapla się na folii, i wpada prosto do naczynia. Dobrą praktyką jest także wyłożenie podłoża wilgotnymi liśćmi, igliwiem lub ubraniem. Przyspieszy to intensywność parowania.

Zalety:
- Idealny do pozyskiwania wody pitnej z wody morskiej;
- W terenie nadmorskim – nieograniczona ilość surowca;
- Czysta woda;
Wady:
- Bardzo wolna metoda – czas oczekiwania ok 24 h;
- Niewielka ilość pozyskanej wody.
Pozyskiwanie wody – ODPAROWANIE ROŚLIN
Podobnie jak w przypadku wilgotnej gleby, pozyskiwać wodę można także z roślin. W tym celu wystarczy na mocniej ulistnioną gałąź założyć worek foliowy i związać go u nasady, a w środku umieścić niewielki kamień celem stworzenia lejka.
Przy wykorzystaniu tej metody pozyskania wody ważnym jest aby:
- dobra znajomość roślin – wiedza o tym która roślina jest trująca;
- nie połamać gałęzi oraz nie poniszczyć liści;
- zadbać o tym aby najniższa część worka nie była dziurawa.
Dobra wiedza na temat roślin pomoże nam nie tylko w celu pozyskania wody, ale także pożywienia oraz leków. Najlepszym przykładem jest leśny mech, który poza gromadzeniem wody (naturalna gąbka) ma także działanie odkażające.

Zalety:
- Łatwość pozyskiwania;
- Możliwość pozyskania niemalże w każdym środowisku;
- Czysta woda;
Wady:
- Bardzo wolna metoda – czas oczekiwania ok 24 h;
- Niewielka ilość pozyskanej wody.
Pozyskiwanie wody – Sok z Brzozy
Sok pozyskany z brzozy jest smaczny i poza tym że nawadnia – zawiera także dużo mikroelementów.
Aby pozyskać sok niezbędne jest nam odpowiednie drzewo. Aby wydobyć sok, obcinamy kilka zwisających gałęzi brzozowych w połowie, a powstałe końcówki rozgniatamy, po czym wpychamy je do zbiornika na wodę tak, by się nie wysunęły. Dobrym sposobem jest przytroczenie plastikowej butelki do tej samej gałązki. Sok dość szybko zacznie wypełniać nasz zbiornik.
Innym sposobem na uzyskanie soku z brzozy jest nacięcie lub wydrążenie otworu w pniu około pół metra nad ziemią. Można w tym otworze czy nacięciu zamocować korę ułożoną w formie rynienki lub lejka lub wbić już gotowy kranik. Sok będzie spływał przez niego do zbiornika. W ten sposób można pozyskać nawet do 2 litrów w ciągu nocy.

Zalety:
- Łatwość pozyskiwania;
- Zdrowotne właściwości soku;
- Poza nawodnieniem posiada także właściwości odżywcze;
Wady:
- Potrzebny wcześniej przygotowany sprzęt;
- Tylko w terenie w którym występują brzozy.
Pozyskiwanie wody – Zwierzęta
Oczywiście nie możemy w tym momencie pominąć bardzo ważnej rzeczy jaką jest występowanie zwierzyny. Pomijając picie krwi, odsączanie kału lub picie moczu – zwierzęta mogą być bardzo pomocne w poszukiwaniu życiodajnej wody. Tam gdzie zwierzyna tam i źródło wody. Zwierząt można wypatrywać bądź nasłuchiwać niezależnie od tego czy natrafimy na jelenia, dzika, lisa czy nawet różnej maści ptactwo. Czasami można natrafić nawet na ślady bezpośrednio prowadzące do wodopoju. Jeżeli dostrzeżemy ślady bytności zwierząt możemy być pewnie że gdzieś w niedalekiej odległości znajduje się zbiornik wodny.
